PEPE ELEKTRO

Čo robiť, keď vypadne elektrika?

9.11.2016

Pri výpadku elektriky vo vašom byte nie je hneď nutné strácať hlavu a volať o pomoc. Najčastejšie príčiny nefungovanie elektriky sú tak jednoduché, že si ich zvládnete opraviť aj sami, preto vám poradíme tri jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu vyriešiť takúto havarijnú situáciu.

1. Nepanikárte

Ak vám v byte zhasnú svetlá, prvé a najdôležitejšie je nespanikáriť. Radšej sa na chvíľu posaďte a rozhliadnite sa okolo seba. Ak je tma a máte doma baterku, skúste ju pohľadať. Ak sa vám vypol len televízor, alebo vysávač, zažnite svetlo a pozorne sa rozhliadnite.

2. Zistite, čo sa stalo

Skúste si zodpovedať na nasledujúce otázky: Nefunguje elektrika iba v jednej miestnosti môjho bytu, alebo vo všetkých? Svieti sa na chodbe, alebo počujem, že susedia používajú elektrické spotrebiče? Po zodpovedaní týchto otázok už viete zistiť, kde asi vypadla elektrika. Ak Vám nejde elektrika len v jednej miestnosti, pravdepodobne vypadla elektrika len u Vás, teda sa Vám vypol bytový istič. Ak ale nefunguje elektrika v celom dome, potom ide o problém väčšieho rozsahu a je potrebné privolať odborníka, ktorý ho vyrieši.

  • vypnuté elektrikárske ističe v rozvodnici

    Na obrázku sú vypnuté tri ističe, konkrétne šiesty zľava, dvanásty zľava a piaty z pravej strany. Sú to tie, ktoré majú namiesto červeného terčíka zelený terčík.

3. Skontrolujte ističe

V prípade, že vypadla elektrika len vám a len v jednej miestnosti, potom sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou len vypol istič. V takomto prípade sa je treba zamyslieť, prečo sa istič vypol. Najčastejšou príčinou je, že bolo naraz pustených niekoľko spotrebičov. Skúste preto odpojiť alebo vypnúť niektoré spotrebiče ako sú ohrievače, bojlery, vysávače, fény a podobne.

Po odpojení spotrebičov, ktoré spôsobili preťaženie a vypnutie ističa skúste váš bytový istič ísť zapnúť. Ak sa dá istič zapnúť a elektrika vo vašom byte sa zapne, potom je všetko v poriadku. Ak však istič po zapnutí znovu vypne, potom je nutné zavolať elektrikára, ktorý odborne skontroluje stav elektriky vo vašom byte.

Ak máte problém s rozvodmi elektriky, potrebujete zrekonštruovať zvončekový systém, nainštalovať kamerový systém alebo DEK systém, kontaktujte nás. Technici z našej spoločnosti PEPE Elektro vám radi pomôžu.

Chcem kontaktovať PEPE Elektro

Naša ponuka

elektrikári elektroinštalácia, opravy elektriky

Elektro­inštalácie

Oprava a údržba elektroinštalácií v domoch a bytoch.

Chcem vedieť viac

zvončekové systémy, domové dorozumievacie zariadenia

Zvončeky

Montáž a servis zvončekových systémov.

Chcem vedieť viac

čipové DEK kľúče, DEK systémy

DEK systémy

Inštalácia DEK systému, dlhodobá správa databázy.

Chcem vedieť viac