PEPE ELEKTRO

Porovnanie elektromechanického zámku a elektromagnetu

27.2.2013

Pri rekonštrukcií vchodových brán stoja vlastníci pred dilemou – použiť elektromechanický zámok, či elektromagnet? Aké je správne rozhodnutie? Naša analýza problému Vám dá odpoveď na túto otázku.

Mnohé bytové domy a paneláky v Bratislave pri rekonštrukcií vchodovej brány sa rozhodujú medzi elektromechanickým zámkom a elektromagnetom. Často býva hlavným kritériom cena a nie vplyv uzamykania brány na bezpečnosť. Tento, mnoho krát chybný krok, má za následok zníženie bezpečnosti vo vchode domu. Potom býva bežné, že obyvatelia majú vykradnuté pivnice, alebo sa po dome pohybujú neželaný návštevníci.

 • elektromechanický zámok odomykaný čipovými DEK kľúčmi

  Bežný elektromechanický zámok.

 • bezpečnostný elektromechanický zámok odomykaný čipovými DEK kľúčmi

  Bezpečnostný zámok.

Elektromechanické zámky

Elektromechanické zámky sú lacnejší  variant. Problémom je, že aj keď vlastníci ušetria pri rekonštrukcií vchodovej brány, bezpečnosť vo vchode je znížená. Neraz sa už stalo, že vlastníci doplatili na prílišnú šetrnosť vykradnutými pivnica, či bytmi.

Elektromechanické zámky držia len jazýček dverí, preto sa dajú ľahko vykopnúť, či vylomiť. Naviac elektromechanické zámky majú tendenciu nezavrieť sa, ak dvere nie sú poriadne pritlačené pri zatváraní. Nezavretý zámok znamená, že dvere sú otvorené, stačí do nich len potlačiť a hocikto môže vstúpiť dnu.

Klady :

 • nízka cena

Zápory :

 • nedovieranie dverí
 • dvere sa dajú otvoriť hrubou silou
 • elektromagnet odomykaný čipovými DEK kľúčmi

  Elektromagnet namontovaný na dverách.

 • nákres elektromagnetu odomykaný čipovými DEK kľúčmi

  Schéma lišty, v ktorej je umiestnený elektromagnet.

Elektromagnety

Dá sa povedať, že uzamykanie vchodových dverí elektromagnetmi je hitom 21. storočia. Elektromagnety majú prídržnú silu v ťahu až 300kg, sú teda prakticky neotvoriteľné. Dvere sa vždy dobre zavrú, lebo elektromagnety sa priťahujú. Nie je teda treba dvere nasilu zatvárať, všetko funguje hladko a jemne. Ďalšou výhodou je, že elektromagnety sa dajú efektívnejšie integrovať s DEK systémom.

Fungovanie elektromagnetických zámkov je jednoduché: na pevnej strane dverí je umiestnený elektromagnet a na pohyblivej časti dverí je dopadová plošina. Elektromagnet je zapnutý, teda priťahuje dvere a v prípade otvorenia sa odpojí a dvere sa dajú ľahko otvoriť.

Klady :

 • vysoká bezpečnosť
 • veľmi dobrá funkčnosť

Zápory :

 • vyššia cena

Porovnanie cien

Cena elektromechanického zámku sa pohybuje medzi 15€ až 30€, v závislosti od kvality
Cena elektromagnetu je približne 100€

Elektromagnetické zámky sú teda až 5-krát drahšie, ale komfort a bezpečnosť Vás a vašich najbližších býva nezaplatiteľná.

Z týchto dôvodov montujeme prevažne elektromagnety než elektromechanické zámky. Taktiež v cenových ponukách uvádzame elektromagnety, pokiaľ nie je výslovne iné zadanie.

 • elektromagnet odomykaný čipovými DEK kľúčmi pri montáži

  Elektromagnet pri montáži.

 • elektromagnet odomykaný čipovými DEK kľúčmi

  Otvorenie dverí.

Ak máte problém s rozvodmi elektriky, potrebujete zrekonštruovať zvončekový systém, nainštalovať kamerový systém alebo DEK systém, kontaktujte nás. Technici z našej spoločnosti PEPE Elektro vám radi pomôžu.

Chcem kontaktovať PEPE Elektro

Naša ponuka

elektrikári elektroinštalácia, opravy elektriky

Elektro­inštalácie

Oprava a údržba elektroinštalácií v domoch a bytoch.

Chcem vedieť viac

zvončekové systémy, domové dorozumievacie zariadenia

Zvončeky

Montáž a servis zvončekových systémov.

Chcem vedieť viac

čipové DEK kľúče, DEK systémy

DEK systémy

Inštalácia DEK systému, dlhodobá správa databázy.

Chcem vedieť viac