PEPE ELEKTRO

Pozor na rozdvojky a predlžovačky!

6.4.2016

Mnoho z nás používa doma rozdvojky a predlžovačky, ktoré doslova zázračne spravia z jednej zásuvky štyri. Ale aj pri používaní takýchto bežných zariadení je treba si dávať pozor.

Na mnohých miestach sa stretávame s tým, že obyvatelia bytu si do jednej zásuvky pomocou rozdvojok a predlžovačiek zapoja niekoľko elektrických spotrebičov. Pokiaľ sa toto robí s mierou, nejedná sa o závažný problém. Ale v prípade, keď sa počet rozdvojok a predlžovačiek preženie až na neúnosnú mieru, môžu nastať problémy.

Čo je prijateľné

Predpokladajme, že máte doma rozvody elektriky, ktoré prešli pravidelnou revíziou a nie sú zastaralé. V tomto prípade môžete bez problémov používať nové a bezpečné rozdvojky a predlžovačky, ak do nich plánujete zapojiť len spotrebiče s menším odberom elektriky, ako napríklad budíky, rádiá, nabíjačky na mobily a podobne.

Čo už je moc

Ak použijete moc veľa rozdvojok a predlžovačiek naraz a pripojíte do nich spotrebiče s veľkým odberom elektriky, ako napríklad práčky, žehličky, fény, vysávače a ďalšie, môže dôjsť k preťaženiu elektrickej siete a vypne sa istič. V takomto prípade sa nejedná o závažný problém a nemusíte hneď volať elektrikára.

Ak preťažíte rozvody elektriky a vypne sa vám istič, je nutné odpojiť všetky elektrické zariadenia a všetky rozdvojky a predlžovačky. Po zapnutí ističu skontrolujte, či nie je niektorá rozdvojka, predlžovačka, alebo zástrčka elektrického spotrebiča ohorená. Ak nie,  môžete po jednom zapájať a zapínať elektrické spotrebiče, skúste ale obmedziť počet spotrebičov, ktoré sú zapnuté naraz. Rovnako je vhodné v takejto situácií použiť menej rozdvojok a predlžovačiek, ako predtým.

  • veľa zapojených elektrických spotrebičov naraz je nočná mora nejedného elektrikára

    Preťažená predlžovačka.

  • elektrikárska predlžovačka

    Takto by to malo vyzerať.

Na čo si ešte treba dať pozor

Ak potrebujete používať rozdvojky a predlžovačky, používajte len tie, ktoré sú nové a nepoškodené. Staré, alebo viditeľne poškodené rozdvojky a predlžovačky nie je vhodné používať, keďže môžu poškodiť spotrebič, alebo spôsobiť požiar, v najhoršom prípade aj úraz elektrickým prúdom. Taktiež nie je vhodné si doma vyrábať, alebo opravovať rozdvojky, alebo predlžovačky, pokiaľ nie ste profesionálny elektrikár/elektrikárka.

Ak máte problém s rozvodmi elektriky, potrebujete zrekonštruovať zvončekový systém, nainštalovať kamerový systém alebo DEK systém, kontaktujte nás. Technici z našej spoločnosti PEPE Elektro vám radi pomôžu.

Chcem kontaktovať PEPE Elektro

Naša ponuka

elektrikári elektroinštalácia, opravy elektriky

Elektro­inštalácie

Oprava a údržba elektroinštalácií v domoch a bytoch.

Chcem vedieť viac

zvončekové systémy, domové dorozumievacie zariadenia

Zvončeky

Montáž a servis zvončekových systémov.

Chcem vedieť viac

čipové DEK kľúče, DEK systémy

DEK systémy

Inštalácia DEK systému, dlhodobá správa databázy.

Chcem vedieť viac